مدیریت کاربران و کنترل پهنای باند

بازدید: 4100

فاطیما

مدیران شرکت‏ ها و موسسات دولتی و خصوصی علیرغم صرف هزینه ‏های گزاف بابت پهنای باند، همواره از کندی سرعت اینترنت و نیز عدم امکان کنترل حجم، زمان و پهنای باند مصرفی و نیز کنترل سایت‏ های در دسترس کاربران شبکه گلایه دارند. در این میان، استفاده از نرم ‏افزارهائی چونMicrosoft ISA و افزونه‏ ها و نرم‏ افزارهای متنوعی که روی آن نصب می‏شوند، نه تنها مشکل را حل نکرده بلکه خود بعنوان یک گلوگاه در شبکه، معضلات بزرگی را موجب می‏شود نرم ‏افزارهای موسوم بهLAN Accounting هم نتوانسته‏ اند راه‏ حل جامع و قابل اطمینانی ارائه دهند. از یک سو نصب و بهره برداری از آن‏ها بسیار پیچیده و پرهزینه است و از سوی دیگر، اغلب آن‏ها به تنهائی و بدون نیاز به سخت افزارهای گران قیمت نمی‏توانند مشکل محدود کردن حجم و پهنای باند مصرفی کاربران را حل کنند.

 

خدمات فاطیما

شرکت فاطیما با استفاده از روش‏های متنوع مانند  HotSpot (بدون نیاز به هرگونه تنظیم IP و یا Proxy و نظائر آن)، PPPoE (روشی شبیه به سرویس‏های ADSL) و روشهای مبتنی بر VPN  و با بهره‏ گیری از روش‏های پیشرفته کنترل و مدیریت پهنای باند بر اساس اولویت بندی کاربران، گروه‏ها و نیز سرویس‏ های مورد نیاز آنان، ترافیک شبکه را به روشی مناسب مدیریت کرده و به کاربران خدماتی با کیفیت مطلوب ارائه می‏کند.استفاده مداوم و افزایش وابستگی محیط های کاری به اینترنت موجب شده است که  اکثر سازمانها هزینه های زیادی را برای تامین امکانات ارتباطی با این شبکه جهانی نمایند. از طرفی به دلیل تنوع خدمات اینترنتی و کمبود امکانات نظارتی و مدیریتی در این خصوص معمولا نحوه اتصال و استفاده پرسنل از اینترنت برای اکثر مدیران در سازمان ها نگرانی های جدی را بوجود آورده است. به گونه ای که انسداد پهنای باند به واسطه دانلود‌های کاربران داخلی، در اکثر اوقات، سازمان ها را با کمبود پهنای باند برای برنامه‌های حساس کاری مواجه می‌کند. از مشکلات موجود در این حوزه می توان به کندی سرعت اینترنت و نیز عدم امکان کنترل حجم، زمان و پهنای باند مصرفی و نیز عدم کنترل سایت‏های در دسترس کاربران شبکه اشاره نمود.قابل ذکر است که بسیاری از سازمان ها به راهکارهای شرکت مایکروسافت رو آوردند همانند استفاده از نرم‏افزارهایی چون Microsoft ISA و افزونه‏ های متنوع آن که نه تنها مشکل را حل نکرده بلکه خود بعنوان یک گلوگاه در شبکه، معضلات بزرگی را موجب می‏شود. مشکلات ناشی از راه حل‏های Microsoft در شبکه ‏های با ترافیک بالا مسئله دیگری است که مدیران شبکه‏ ها با آن مواجه می شوند. اغلب نرم‏افزارهای مدیریت پهنای باند و کاربران شبکه برپایه این راه حل‏ها بنا نهاده شده که نه تنها تحمل ترافیک‏های بالا را ندارند، بلکه خود بصورت یک معضل در شبکه‏های متوسط و بزرگ ظاهر می‏شوند.

امروزه راهکارهای سخت افزاری و نرم افزاری بسیاری برای مدیریت پهنای باند طراحی و ارائه شده اند. انتخاب یک راهکار مشخص در زمینه مدیریت پهنای باند نیازمند آنالیز و بررسی شرایط هر سازمان یا شرکت است. شرایطی نظیر: نوع سرویس اینترنت مورد استفاده (وایرلس، ADSL و …)، تعداد کاربران و نوع استفاده آنها از اینترنت، تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری سازمان و …. در انتخاب راهکار مناسب تاثیر بسزایی دارد. انتخاب راهکار مناسب کمترین هزینه نسبت به کارآیی را در پی خواهد داشت.اگر شما نیز قصد دارید پهنای باند اینترنت خود را کنترل و مدیریت کنید، به ما بپیوندید. ما در فاطیما بر اساس شرایط و انتظارات سازمان شما، بهترین راهکار موجود برای مدیریت پهنای باند اینترنتی شما را طراحی و ارائه می کنیم.

 

مدیریت پهنای باند در فاطیما

 افزایش وابستگی محیط های کاری به اینترنت، بعنوان یکی از ارزانترین و قوی ترین کانال های ارتباطی  باعث شده، که اکثر سازمانها بودجه ای بعضا سنگین و گرانقیمت صرف تامین امکانات ارتباطی با این شبکه جهانی نمایند، از طرفی به دلیل گستردگی و تنوع خدمات اینترنتی،و کمبود امکانات کنترلی و مدیریتی در این خصوص معمولا نحوه اتصال و استفاده پرسنل از اینترنت برای اکثر مدیران در سازمان ها نگرانی های جدی را بوجود آورده است.مدیران شرکت‏ها و موسسات دولتی و خصوصی علیرغم صرف هزینه‏ های گزاف بابت پهنای باند، همواره از کندی سرعت اینترنت و نیز عدم امکان کنترل حجم، زمان و پهنای باند مصرفی و نیز کنترل سایت‏های در دسترس کاربران شبکه گلایه دارند. در این میان، استفاده از نرم‏افزارهایی چون Microsoft ISA و افزونه‏ های متنوع آن، نه تنها مشکل را حل نکرده بلکه خود بعنوان یک گلوگاه در شبکه، معضلات بزرگی را موجب می‏شود.مشکلات ناشی از راه حل‏های Microsoft در شبکه ‏های با ترافیک بالا مسئله دیگری است که مدیران شبکه‏ ها با آن دست به گریبانند. اغلب نرم‏افزارهای مدیریت پهنای باند و کاربران شبکه برپایه این راه حل‏ها بنا نهاده شده که نه تنها تحمل ترافیک‏های بالا را ندارند، بلکه خود بصورت یک معضل در شبکه‏های متوسط و بزرگ ظاهر می‏شوند.

فاطیما با درک چالش های مدیریت پهنای باند در سازمان ها و موسسات،اقدام به سیستم یکپارچه جهت مدیریت متمرکز و جامع نموده است که برخی از ویژگی های منحصر به فرد آن به شرح زیر می باشد:

امکانات قابل دسترسی از طریق WEB در سطح کاربران:

 

ارائه راهکارهای مدیریت پهنای باند:

ارایه‌ی خدمات پهنای باند به سازمان‌ها و شرکت‌ها یکی دیگر از خدماتی‌ست که گروه شرکت‌های شاتل برای سهولت استفاده کاربران از اینترنت و امکان برقراری ارتباط میان نقاط مختلف جغرافیایی و مراکز و دفترهای مختلف سازمان‌ها به آنان ارایه می‌کند.با استفاده از این خدمات، شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌توانند به صورت دایمی از خدمات اینترنت پرسرعت و دستاوردهای آن بهره‌مند شوند.گروه فاطیما با سرمایه‌گذاری‌های چشم‌گیر بر روی آخرین و جدیدترین فناوری‌های موجود در بازار خدمات اینترنت و ارتباطات، همواره تلاش کرده است پشتوانه‌ها و تجهیزات فنی مناسب برای ارایه خدمات پهنای باند به مشتریان را فراهم کند. فاطیما همواره هم‌زمان با ورود فناوری‌های نوین به بازار خدمات اینترنت و ارتباطات، بی‌درنگ برای خرید این فناوری‌ها و تجهیز پشتوانه‌های فنی خود اقدام کرده است. افزون بر این فاطیما با بهره‌گیری از نیروی فنی کارآزموده و متخصص در این بخش از خدمات خود، امکان ارایه خدمات با کیفیت به مشتریان را فراهم کرده است

مهم‌ترین پشتوانه‌ها و تجهیزات فنی که گروه فاطیما برای ارایه‌ی خدمات پهنای باند به مشتریان از آن‌ها بهره می‌گیرد، عبارت‌اند از:

 

NetBill LANSuite

NetBill LANSuite بصورت یک GateWay و دقیقا بجای سامانه هایی نظیرISA نشسته و مانند آن‏ها دارای دو درگاه یکی برای اتصال به شبکه داخلی کاربران و دیگری برای اتصال به خطوط اینترنت DSL, WireLess) و نظائر آن) می‏باشد. جایگزینی این سامانه ها با NetBill LANSuiteدر کمتر از یک ساعت و بدون کمترین اختلالی توسط متخصصین قاصدک صورت می‏گیرد. کاربران بدون نیاز به تنظیم خاص و یا اعمال تغییرات در شبکه می‏توانند بصورت باسیم و یا بی‏سیم از طریق این سامانه به اینترنت متصل شوند. ضمنا” می‏توان کاربران را به دو صورت پیش‏ پرداخت (مانند کارت‏های اینترنت) و یا پس‏ پرداخت (مانند کافی نت‏ ها) در سامانه تعریف نمود. دسته بندی کاربران در گروه‏های مشخص که به میزان محدودی از لحاظ زمانی، حجمی و نیز پهنای باند در دسترس می‏تواند مدیریت آنان و کنترل دسترسی‏ هایشان به اینترنت را آسان‏تر نماید. دیواره آتش(FireWall) تعبیه شده درNetBill LANSuiteبصورتی هوشمند، تمامی تهدیدات و حملات اینترنتی را کنترل کرده و محیطی امن برای کاربران و مدیران شبکه‏ ها فراهم می‏سازد. این دیواره آتش نیازهای ابتدائی کاربران و مدیران شبکه‏ ها را برآورده می‏سازد.

 

استفاده از سکوهای Microsoft

استفاده از سکوهای Microsoft در شبکه‏ های با ترافیک بالا مشکل دیگری است که مدیران سرویس دهنده ‏ها با آن دست به گریبانند. نرم ‏افزارهای Accounting ای که برپایه راه حل‏های Microsoft بنا نهاده شده‏ اند، تحمل ترافیک‏ های بالا را نداشته و خود بعنوان یک معضل شناخته می‏شوند. نرم ‏افزارهای بر پایه Unix هم یا آنقدر پیچیده‏ اند که رفع مشکلات آن‏ها در زمان‏های بحرانی نیاز به دانش فنی بالا دارد و یا اینکه آنقدر ساده ‏اند که ابتدائی ‏ترین انتظارات را هم نمی‏توانند برآورده سازند! NetBill LANSuite با استفاده از روش‏های متنوعHotSpot (بدون نیاز به هرگونه تنظیمIP و یا Proxy و نظائر آن)، PPPoE (روشی شبیه به سرویس‏ های ADSL ) وPPTP (روش موسوم به VPN) و با بهره گیری از روش‏های پیشرفته کنترل و مدیریت پهنای باند بر اساس اولویت بندی کاربران، گروه‏ها و نیز سرویس‏ های مورد نیاز آنان، ترافیک شبکه را به روشی هوشمند و منحصر بفرد مدیریت کرده و به کاربران خدماتی با کیفیت مطلوب ارائه می‏کند. استفاده از NetBill LANSuite برای کاربران و مدیران شبکه ‏ها بسیار آسان بوده و نیازی به دانش فنی بالا ندارد.مدل سخت افزاری NetBill LANSuite برای شبکه‏ های کوچک و متوسط پیشنهادی جامع با کمترین زمان نصب می‏باشد اما مدل نرم‏ افزاری NetBill LANSuite از طریق وب سایت netbill.ir قابل دریافت بوده و بدون نیاز به دانش فنی بالا توسط مدیران شبکه متوسط قابل نصب و بکارگیری می‏باشد. در NetBill LANSuite از پیچیدگی ‏های معمول نرم‏ افزارهای مدیریت شبکه و کاربران خبری نیست. نرم‏ افزار، سیستم عامل، دیواره آتشFirewall) )، پایگاه داده(SQL Server) و سرویس‏ دهنده وب (Web Server) تماما توسط یکCD توسط مدیر شبکه، بدون نیاز به دانش فنی بالا و ظرف کمتر از ۲۰ دقیقه نصب شده و پس از آن تمامی تنظیمات نیز با استفاده از رابط وب انجام می‏شود.

 

مدیریت پهنای باند اینترنتی

با گسترش شبکه های کامپیوتری و نفوذ اینترنت و ارتباطات پر سرعت در میان اغلب مردم که اینگونه می توان گفت زندگی بدون اینترنت و ارتباطات پر سرعت برای بسیاری از افراد معنایی نخواهد داشت. خودتان را در نظر بگیرید که روزانه چند دقیقه و یا چند ساعت از وقت خود را صرف رفتن به سایت ها و مرور صفحات آن ها می کنید. قطعا هرکدام از ما روزانه به سایت های متعددی سر می زنیم تا از مطالب آن ها استفاده کنیم و این مطالب بستگی به نیاز و علاقه ما خواهد داشت. اما به هر حال هرکدام از ما به طرق گوناگونی به اینترنت و این دنیای وسیع متصل می شویم. در این بین مدیران شبکه هستند که سرویس را برای هریک از ما فراهم می کنند تا به راحتی و بدون داشتن مشکلی همواره از اینترنت استفاده کنیم. اما کنترل پهنای باند در شبکه میان کلاینت ها و اینترنت بسیار مورد اهمیت می باشد. زیرا مدیران شبکه باید تمامی پهنای باند اینترنتی را به خوبی مدیریت کنند تا هیچگاه مشکلی برای سایر کاربران یا همان کلاینت ها به وجود نیاید. در نظر بگیرید که شما در حال دانلود یک فیلم به حجم بالا هستید ، با اینکار تمامی ترافیک اینترنتی به کامپیوتر شما اختصاص داده می شود و دیگر کاربران شبکه جهت مرور صفحات وب و سایر نیازهایشان با مشکل روبه رو خواهند شد. در این حال مدیران شبکه خواهند بود که باید به مدیریت پهنای باند کلاینت ها بپردازند تا هیچگاه مشکلاتی از این قبیل برای کلاینت ها پیش نیاید. در این بین مدیران پهنای باند اینترنتی را طوری تنظیم می کنند که اگر تمامی کلاینت ها نیز با یکدیگر به مرور صفحات وب و حتی به دانلود بپردازند ، هیچگاه مشکلی وجود نخواهد داشت. زیرا پهنای باند اینترنتی میان کلاینت ها به طور دقیقی صورت گرفته است. مدیران شبکه اغلب توسط نرم افزارهای کنترل پهنای باند ، این تقسیم را انجام می دهند. ISA Server یکی از نرم افزارهایی است که این کار را برای شما به خوبی انجام خواهد داد. اما این نرم افزار پیچیدگی ها و دردسرهای خودش را نیز خواهد داشت ونیروی متخصص خود را می طلبد. اما نرم افزارهایی بسیار ساده در عین حال محبوب ، قدرتمند و با کاربری آسان نیز وجود دارند که توسط آ ن ها می توانید به مدیریت پهنای باند اینترنتی بپردازید

 

مزیت کنترل پهنای باند

تعیین TimeTable برای سرویس‏ ها و گروه‏ های سرویس ،گزارش گیری سایت‏ های مروری کاربران بر اساس نام، IP و MAC تخصیص محدودیت‏ های حجمی/زمانی و نامحدود روزانه و ماهانه برای هر کاربر ،پایداری در پهنای باند بالا (۱۰۰ مگابیت بر ثانیه با یک سخت‏ افزار) ،دسته بندی کاربران در گروه‏ ها بر حسب ساعت، حجم، سرعت و میزان پهنای باند تخصیص پهنای باند اختصاصی و اشتراکی به کاربران و گروه‏ ها و نیز تخصیص پهنای‏ باند اضافه در مدت زمان خاص (مثلا کاربری دارای ۶۴/۱۲۸ کیلوبیت پهنای ‏باند دریافت و ارسال باشد ولی برای مدت ۲ ثانیه بتواند تا ۵۱۲/۱۰۲۴ کیلوبیت استفاده کند که در اینصورت مرور صفحات وب بسیار سریع و دانلود بسیار محدود خواهد بود) بدون نیاز به سخت افزار اضافی  ،اولویت بندی کاربران (مثلا ۶۴/۶۴ کیلوبیت مدیران از اولویت بالاتری نسبت به ۶۴/۶۴ کیلوبیت کاربران برخوردار باشد)، همچنین اولویت بندی سرویس‏ ها (مثلا وب با اولویت بالا و دانلود با اولویت پائین) ،امکان استفاده از L7 Filtering برای شناسائی و محدود کردن سرویس‏ های مختلف ،باز و بسته کردن Protocol‏های خاص (مثلا فقط وب و Email باز باشد و بقیه بسته) و سرویس‏های خاص (مثلا Yahoo Messenger بسته شود) ،پانل مخصوص کاربران برای اطلاع از ریز مصرف و تغییر کلمه عبور ،همسان سازی با Active Directory و Sync کردن کاربران بصورت خودکار فامکان فیلترینگ سایت‏های خاص و یا دارای کلمات خاص (مثلا” سایت‏های دارای کلمه mail را مسدود و یا فقط سایت‏های دارای کلمه mail در دسترس باشد) ،بروزرسانی رایگان و خودکار از اینترنت بدون نیاز به مدیر سامانه گزارشات متنوع از اتصالات کاربران، میزان حجم اطلاعات و مدت زمان اتصال ،گراف‏ های متنوع از وضعیت کاربران، پهنای باند مصرفی آن‏ها و کل سامانه

 

کنترل پهنای باند اینترنت

اینترنت و خدماتی که بر بستر آن ارائه می شود باعث افزایش چشمگیر افراد، سازمان و شرکت هایی شده است که دسترسی به اینترنت را به عنوان یکی از ابزارهای اصلی کسب و کار خود می دانند. حجم زیاد مکاتبات و مبادله ای اطلاعات با استفاده از ایمیل و دیگر راهکارهای اینترنتی ، سبب شده است تا بیشتر سازمان ها و شرکت های بزرگ نیازمند دسترسی پر سرعت به اینترنت باشند. دیگر کمتر سازمانی را می توان یافت که برای دسترسی به اینترنت از راهکارهای اولیه مانند Dial Up استفاد کند.همزمان با افزایش میزان به کارگیری اینترنت پرسرعت در سازمان ها و شرکت های بزرگ، مسئله کنترل میزان مصرف کاربران سازمان و مدیریت پهنای باند اینترنتی نیز مطرح شد و راهکارهایی نیز در این خصوص ارائه شدند. راهکارهایی که با استفاده از آن ها می توان: